Przejdź do treści

Reprezentantki AZS UKSW na podium

Dwie reprezentantki AZS UKSW zdobyły srebro i brąz podczas tegorocznych Akademickich Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce.

W sprincie na 100 i 200 metrów 2. i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej zdobyła Paulina Paluch, studentka I roku studiów magisterskich na kierunku biologia człowieka. W kategorii Uniwersytety dało jej to 1. i 2. miejsce.

Julia Słocka, studentka I roku stosunków międzynarodowych na UKSW zdobyła 2. miejsce w pchnięciu kulą kobiet, natomiast w rzucie oszczepem kobiet zajęła 5. miejsce, co w kategorii Uniwersytety dało jej 1. i 2. miejsce.

Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce zorganizowane zostały przez Akademicki Związek Sportowy Katowice. Zawody w Bielsku-Białej trwały trzy dni, a wzięło w nich udział około 1200 uczestników z ponad 80 uczelni w Polsce.

– Głównym celem Akademickich Mistrzostw Polski i Akademickiego Związku Sportowego UKSW jest rozwój kultury fizycznej, promocja zdrowego stylu życia, wychowanie młodzieży w atmosferze sportu i aktywności fizycznej – mówi Weronika Fijałkowska, wiceprezes AZS UKSW ds. sekcji sportowych i promocji. – W naszym klubie uczelnianym działają trzy sekcje sportów drużynowych: szachy, pływanie oraz piłka siatkowa kobiet i mężczyzn. Ponadto, zawodnicy sportów indywidualnych mają możliwość reprezentowania Uniwersytetu na zawodach akademickich rangi mistrzostw Warszawy i Mazowsza (AMW) jak i Polski (AMP) w innych dyscyplinach. Do AZS może dołączyć każdy student lub uczeń, który ukończył 12 lat.

Początkowo rozgrywki Akademickich Mistrzostw Polski były organizowane dla rożnych typów uczelni. Uniwersytety, politechniki, szkoły rolnicze i akademie medyczne rywalizowały tylko w siatkówce, koszykówce i lekkoatletyce. Liczba dyscyplin jednak szybko wzrastała, a w programie pojawiały się także te, dla których organizowano wspólne zawody dla wszystkich typów. Obecnie Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują ponad 40 dyscyplin, w których jest prowadzona klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich (przede wszystkim w sportach zespołowych) rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale potrzebne jest przejście jednego lub dwóch etapów eliminacji. Pozostałe dyscypliny (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywane są w formule jednych zawodów skupiających wszystkie zainteresowane uczelnie z całej Polski.

Nagrodzone zawodniczki AZS UKSW podczas Akademickich Mistrzostw Polski – Paulina Paluch i Julia Słocka.