Instytut Geofizyki PAN zaprasza na wykład otwarty prof. dr hab. Pawła Rowińskiego, hydrologa i hydrodynamika, wiceprezesa Polskiej Akademii Nauk pt. „Półtora stopnia. Nauka w walce o klimat”.
Czy to wystarczy, by Ziemia pozostała przyjaznym miejscem do życia w warunkach, które pozwoliły na rozwój naszej cywilizacji? Czy ograniczenie ocieplenia jest możliwe? Czy może iść w parze z osiąganiem innych światowych celów, takich jak rozwój ekonomiczny i eliminacja ubóstwa? Czy będziemy borykać się z powodziami, a może woda stanie się dobrem luksusowym? Dlaczego Arktyka ociepla się szybciej niż inne rejony globu? Jakie zmiany obserwujemy już teraz, w jaki sposób prognozujemy przyszłe warunki klimatyczne?
Jak mówi Valérie Masson-Delmotte, współprzewodnicząca Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC): „Każde pół stopnia ma znaczenie. Każdy rok ma znaczenie. Każdy wybór ma znaczenie.”
Wykład będzie jednocześnie inauguracją projektu EDU- ARCTIC.PL, w ramach którego zostaną przedstawione osiągnięcia polskiej nauki, w szczególności badania polarne, zaprezentowane zostaną aktualne globalne wyzwania, kluczowe zjawiska, najnowsze odkrycia i osiągnięcia.
Wykład odbędzie się 21 listopada o godzinie 17:00 w Instytucie Geofizyki PAN, ul. ks. Janusza 64 (sala 213). Zostanie on również powtórzony w formie webinarium 26 listopada o 16:00
HASŁO: KLIMAT