Najcenniejszy materiał świata na UKSW

Podczas konferencji „Szlachetne Nici” poznaliśmy pochodzenie wielu cennych materiałów, a o najcenniejszym na świecie – bisiorze opowiedziała Chiara Vigo, która za jego pomocą tworzy niezwykłe dzieła.

20191015UKSW 002

Spotkanie rozpoczęło się od słowa wstępnego Rektora UKSW, ks. prof. Stanisława Dziekońskiego. Podczas pierwszego panelu przedstawiona została historia i pochodzenie cennych włókien, używanych od czasów starożytnych. Swoją prezentację wygłosiła prof. Małgorzata Wrześniak z Wydziału Nauk Humanistycznych UKSW. O właściwościach i pochodzeniu cennego bisioru opowiadała prof. Małgorzata Biniecka- Popoli.

20191015UKSW 036

Bisior pozyskiwany jest z wydzieliny małży Pinna Nobilis, której rozmiary osiągają od 50 do nawet 100 cm długości. Jest niezwykle trwały, rozciągliwy i posiada właściwości przepuszczające światło (pod jego wpływem z barwy brązowej zmienia się w złotą). Nie rozpuszcza się w wodzie, nie działają na niego słabe kwasy i zasady. Na nici Bisioru nie działają pigmenty pochodzenia syntetycznego, można go zabarwić jedynie naturalnymi barwnikami. Jego włókna pod wpływem wysokiej temperatury topią się i zwęglają. Welon z Manopello o jeden z najbardziej znanych przykładów tkaniny wykonanej w stu procentach z bisioru. Do wyprodukowania 200 gramów włókien należy otrzymać wydzielinę z ponad 1000 małży – zaznaczyła prof. Biniecka- Popoli.

20191015UKSW 011

Pochodząca z wyspy Sant’Antioco we Włoszech Chiara Vigo, która podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2019/2020 wręczyła wyhaftowane bisiorem godło UKSW, przedstawiła informacje o związanym z nim tradycjach. Godło Uniwersytetu zostało stworzone z bisioru pozyskanego w 1928 roku przez moją babcię. Jest to egzemplarz niepowtarzalny, nie da się wyprodukować niczego podobnego, materiał ten absolutnie nie jest na sprzedaż (…) Do pracy z bisiorem wykorzystuję antyczne tradycje tkackie, przy których nie korzysta się z krosen, ale używa tylko drewna – podkreśliła Chiara Vigo.

Bisior znany był już w starożytnym Egipcie, do Rzymu zaś przybył z miasta Scytopolis. Pierwsza kobieta, która miała kontakt z tym niezwykłym materiałem tzw. „kobieta z wody” to Julia Berenika z Cicilii, która przekazała sztukę tkania bisioru z Sulcis. Od tamtego czasu tradycja tkania przechodzi z pokolenia na pokolenie. W Starym Testamencie znajduje się 45 wzmianek o bisiorze, a wykonane z niego szaty nosił sam król Salomon. Bisior od początku istnienia kojarzony był ze sferą sacrum, kontemplacją i modlitwą.

20191015UKSW 054

Uczestnicy konferencji mogli w sposób namacalny dowiedzieć się o właściwościach bisioru: na każdym etapie tworzenia nici przez Chiarę mieli możliwość dotknięcia materiału – od surowca, aż po elastyczne włókno. Organizatorem konferencji była Katedra Muzeologii na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW.

03 listopada 2019