Występ rektora UKSW dla włoskich okulistów

Rektor UKSW został zaproszony na Kongres Narodowego Stowarzyszenia Okulistów Włoskich w Rzymie. Temat jego wystąpienia to „Godność osoby ludzkiej w relacji między lekarzem a pacjentem”.

Odbywający się już po raz 98. Kongres gromadzi kilka tysięcy oftalmologów z Włoch i z całego świata, którzy debatują o problemach okulistyki w perspektywie najnowszych badań, proponowanych rozwiązań i postępów medycyny.

Trzydniowe obrady toczą się w szerokim kontekście – od zagadnień stricte medycznych po spojrzenie społeczne, etyczne i duchowe.

Wystąpienie ks. prof. Stanisława Dziekońskiego znalazło się w programie panelu zatytułowanego „Widzenie ratuje życie – postrzeganie kontrastu w medycynie, sztuce, myśli i duchowości”, które zorganizowała, założona z inicjatywy Włoskiego Towarzystwa Oftalmologicznego, Fundacja „Insieme per la Vista” (Razem na rzecz widzenia) oraz prestiżowy Instytut Włoskiej Encyklopedii.

Co oznacza godność pacjenta, czego potrzebuje pacjent oprócz najwyższej jakości usług medycznych, jakie są mu świadczone; co decyduje o tym, że tyle uwagi i zaangażowania poświęcamy pacjentowi; czy robimy wszystko, aby jakość jego życia polepszyć i dlaczego takie działania podejmujemy? – pytał w swoim referacie Rektor UKSW.

Najważniejszą i najgłębszą racją etyczną dla okazywania pomocy człowiekowi potrzebującemu, choremu, cierpiącemu jest godność osoby ludzkiej, której nie można kupić, sprzedać, bądź innych pozbawić – wyjaśniał, powołując się na dawcę tej godności – Boga. Wskazał na godność jako podstawowe kryterium praw człowieka – kluczową kategorię współczesnych systemów prawnych.

O posiadaniu godności nie decyduje zatem nic i nikt. Tym bardziej na jej posiadanie nie ma wpływu stan zdrowia – podkreślał Rektor.

Mówiąc o respektowaniu godności pacjenta wskazał na prawo do informacji na temat choroby i procesu leczenia, uwzględnianie najwyższych standardów w przetwarzaniu danych osobowych i medycznych, a także poszanowanie praw jego bliskich.

Posługa lekarza jest więc misją, a w jakiejś mierze nawet powołaniem, w stosunku do którego największego znaczenia nabierają racje, jakie odnajdujemy na gruncie etycznym. One właśnie przesądzają o szlachetności pracy lekarza nadając jej wręcz sakralny charakter – podkreślił Rektor UKSW.

Wystąpienie Rektora UKSW

30 listopada 2018