W Akademii Radiowej Polskiego Radia we wrześniu br. planowany jest start kolejnych zajęć specjalistycznych – tym razem dotyczących reportażu radiowego. Z kolei już w poniedziałek 26 lipca rusza trzecia edycja kursu na reportera radiowego. Uczestników czeka 100 godzin intensywnej nauki w ramach 5 bloków tematycznych, prowadzonych przez wybitnych ekspertów w dziedzinie mediów.
Akademia Radiowa to seria specjalistycznych, bezpłatnych kursów Polskiego Radia, kształcących przyszłych reporterów, wydawców i realizatorów dźwięku. Inicjatywa powstała w odpowiedzi na duże zainteresowanie młodych ludzi, którzy chcą rozpocząć współpracę z Polskim Radiem.
We wrześniu br. w ramach Akademii Radiowej wystartuje kurs na reportażystę radiowego. Mecenasem przedsięwzięcia jest Polska Fundacja Narodowa, która dla najzdolniejszego absolwenta Akademii Radiowej ufunduje 3-miesięczne stypendium – staż dziennikarski.
– Polskie Radio potrzebuje młodych, ciekawych świata i ludzi malarzy słowa i dźwięku, czujących potrzebę poznawania i dzielenia się spostrzeżeniami. Akademia Radiowa umożliwia im naukę pod okiem najlepszych specjalistów. Szkoła reportażu Polskiego Radia jest znana i doceniana, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Nasi reportażyści podejmują tematy ciekawe, intrygujące, niekiedy także trudne i bolesne. Każdą historię opowiadają z głębokim zaangażowaniem i wielką wrażliwością – mówi Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia.
Rekrutacja na kurs na reportażystę radiowego rozpocznie się po 10 sierpnia br. Szczegółowe informacje o zasadach rekrutacji znajdują się na stronie akademia.polskieradio.pl, tam też dostępny jest regulamin udziału w kursie.
Z kolei w ostatnim tygodniu lipca szkolenia rozpoczną uczestnicy trzeciej już edycji kursu na reportera radiowego. W programie przewidziane są zajęcia z poprawności językowej, warsztaty z logopedą, ABC pracy reportera radiowego i redagowania serwisów informacyjnych, a także nauka obsługi systemów do realizacji programu, montażu radiowego i nagrywania oraz praktyczne jej wykorzystanie w pracy w studiu radiowym.
Adresatami kursów Akademii Radiowej są studenci co najmniej 3 roku studiów I stopnia lub studiów jednolitych magisterskich, studenci studiów II stopnia oraz absolwenci studiów wyższych, którzy chcieliby podjąć współpracę z Polskim Radiem. Program każdego kursu obejmuje ok. 100 godzin praktycznych warsztatów w maksymalnie 6-osobowych grupach. Zajęcia mają charakter warsztatowy i prowadzone są przez doświadczonych dziennikarzy radiowych, realizatorów i wybitnych specjalistów ze świata nauki i mediów. Po ukończeniu kursu najlepsi uczestnicy otrzymują możliwość dalszej współpracy z Polskim Radiem.
Pierwsza edycja kursu na reportera radiowego rozpoczęła się pod koniec stycznia 2021 roku. Kilku absolwentów poprzednich edycji obecnie współpracuje z komórkami programowymi Polskiego Radia.